Sürüş Simülatörü


İleri ve Defansif Sürüş Simülatörü

Sürüş simülatörü, gelişmiş sürüş yazılımı ve 2 eksenli hareketli bir platformdan oluşur. Profesyonel simülatör yazılımları, aracın gerçek sürüş ve motor dinamiklerini simüle edebilir, tüm fiziksel mekanikler benzer şekilde canlandırılır. Hareket sırasında toplanan tüm veriler, ölçüm ve değerlendirme için kullanılabilir ve simülasyon sonrası değerlendirme için yönetici ekranlarında sunulur. Simülasyon baştan sona kaydedilebilir ve tekrar izlenebilir.

Sürüş simülatörü, güvenli sürüş eğitimi için kullanılan en önemli araçlardan biridir. Defansif sürüş simülatörü, sürücü çalışanı olan farklı sektörlerdeki tüm şirketlerde iş güvenliği eğitimleri için kullanılabilir.

Driving Simulator
İleri ve Defansif Sürüş Simülatörü Mödülleri:

 • Aşırı hız simülasyonu
 • Uykulu sürüş simülasyonu
 • Sarhoş sürücü simülasyonu
 • Takip mesafesi simülasyonu
 • Ambulans simülasyonu
 • Emniyet kemeri simülasyonu
 • Trafik polisi simülasyonu
 • Yüksek sesli müzik simülasyonu
 • Kör nokta simülasyonu
 • Ani fren simülasyonu
 • Dikkat dağınıklığı simülasyonu
 • Lastik patlaması simülasyonu
 • Fren arızası simülasyonu
 • Su birikintisi simülasyonu
 • Devrilme simülasyonu
 • Paralel ve L park simülasyonu
Analiz Ekranı

Sürücünün tüm verileri anında analiz edilir. Sürücünün yaptığı hatalar kayıt altına alınmakta ve analiz ekranlarında detaylı olarak incelenebilmektedir. Kullanıcı bir trafik kuralını ihlal ettiğinde, hatalar bölümünde yeni bir hata olarak gösterilir. Hatalar listesindeki bir hataya tıklandığında o hatanın yapıldığı anın videosu açılır. Örneğin kırmızı ışık hatasına tıklandığında kullanıcının kırmızı ışıktan geçiş anı görüntülenir.

Driving Analysis Screen
Senaryo Oluşturma Modülü

Kullanıcı bilgileri girişi, araç seçimi, simülasyon seçimi, hava durumu seçimi, zaman seçimi kolaylıkla yapılabilmektedir. Senaryo yönetimi özelliği (özellikle ani frenleme, gece ve yorgun sürüş, aracın virajda savrulması ve devrilmesi gibi senaryolar...) ve senayo oluşturma modülü sayesinde farklı hava koşullarında sürüş ortamı ve sürüş kabiliyeti simülasyonları yapılabilmektedir.

Simulator Screens
Aşırı Hız Simülasyonu

Kullanıcıya yüksek hızlarda algılama-tepki süresinin ne kadar düşük olduğunu göstermek için bu modülde aracın hızı 200 km/h'ye çıkarılmaktadır. Bu hızda seyir halindeyken karşıdan karşıya geçmek için yayalar aniden yola çıkmakta ve kullanıcının tepki süresi ölçülmektedir.

Uykulu Sürüş Simülasyonu

Ekran genellikle kararır ve uykusuzluğu simüle etmek için geri gelir. Bu şekilde göz kapakları yarı açık ya da sık sık kapalı uyuyamayan bir kişinin durumu simüle edilmiş olur. Zaman zaman bu kesintiler (mikro uyku) uzun sürer ve sürücü böylesine akan bir trafikte araç kullanmak zorunda kalır.

Sarhoş Sürücü Simülasyonu

Sarhoşken araba kullanmak. Görüntü bulanık. Görüntüler iç içe geçer ve hayalet ışıklar vb. gösterilir. Bu da aracın kontrolünü zorlaştırır.

Takip Mesafesi Simülasyonu

Takip mesafesine uyulmaması. Takip mesafesi korunmazsa sürücünün önündeki araç ani fren yaparak kazaya neden olur.

Ambulans Simülasyonu

Geçiş hakkı olan araçlara yol önceliği vermemek. Yolun belirli bölümlerinde sürücünün geçiş kuralına uyup uymadığı, arkadan gelen ambulansa yol verip vermediği, sürücünün ambulansa yol verme süresi ve nasıl yol verdiği vb. durum kayıt altına alınır.

Emniyet Kemeri Simülasyonu

Emniyet kemeri kullanmamak. Emniyet kemeri takılı değilse yanlış yola girmiş bir araç önden yüksek hızla kullanıcının arabasına çarpar ve kullanıcı ön camdan fırlayacak şekilde simüle edilir.

Trafik Polisi Simülasyonu

Görev başındaki görevliler tarafından verilen uyarı ve işaretlere uyulmaması. Güzergah üzerinde bir trafik polisinin işaretlerine uyması beklenir.

Yüksek Sesli Müzik Simülasyonu

Arabada yüksek sesle müzik dinlemek. Yolun bir bölümünde çok yüksek sesli bir müzik çalar ve aynı zamanda şarkının klibi de araç içi ekranda oynatılır. Bu dikkat dağınıklığının sürücünün sürüşünü nasıl etkilediği deneyimlenebilir.

Kör Nokta Simülasyonu

Kör nokta kontrolü olmadan şerit değiştirme. Araçla aynı hızda giden ve kör noktada hareket eden araç simüle edilir. Şerit değiştirme istendiğinde verilecek tepki kontrol edilir.

Ani Frenleme Simülasyonu

Ani ve gereksiz frenler yapmak. Ani ve gereksiz frenlemelerde arkadaki aracın çarpışması simüle edilir.

Dikkati Dağılmış Sürücü Simülasyonu

Yolcuların sürücüleri olumsuz etkileyecek tutum ve davranışlar sergilemeleri. Sürücünün yanında oturan sanal yolcu, sürücünün dikkatini dağıtacak hareketler yapar. Kullanıcının tepkisi ölçülür.

Lastik Patlama Simülasyonu

Sürüş sırasında lastik patlar. Seyir halindeyken aracın lastiği patlar ve sürücünün tepkisi ölçülür.

Fren Arızası Simülasyonu

Sürüş sırasında fren sisteminde arıza. Sürüş esnasında aracın fren sistemi arızalanır ve sürücünün tepkisi ölçülür.

Su Birikintisinde Kayma Simülasyonu

Yağmurlu havalarda Aqua Planing riski. Güzergah üzerinde bir alanda gölet bulunur. Araç bu su birikintisine girer girmez suda kızaklama sonucu lastikler dönmek yerine kaymaya başlar. Bu sayede su birikintilerinde kontrol kaybı simüle edilmiş olur.

Devrilme Simülasyonu

Köşelerde devrilme riski. Sürücü virajlara yüksek hızda girdiğinde araç takla atmaktadır.

Paralel ve L Park Simülasyonu

Sürücünün paralel ve L park etme becerisi ölçülmektedir.

Parking Simulator